INFORMACJE

Komunikat

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Niegowa informuje, że:

Filia w Sokolnikach będzie nieczynna od 15 do 18 czerwca 2021 roku.

Biblioteka Publiczna Gminy Niegowa w dniu 15 czerwca 2021r. będzie czynna w godzinach od 9:00 do 16:00, w dniu 16 czerwca 2021r. w godzinach od 11:00 do 18:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

INFORMACJE

15 CZERWCA – OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK

BOOKCROSSING


Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

„Uwolnij  książki, dziel się z innymi”

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Bookcrossing  pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek.

Bookcrossing to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami,  skuteczny sposób integracji.

 

INFORMACJE

26 MAJA – DZIEŃ MATKI!

” Matka – to najpiękniejsze słowo w językach świata. Matka – to sowo, które oznacza miłość, miłość prawdziwą, która nie zdradza, to słowo, które oznacza wierność, które oznacza wielką ofiarę, nawet do śmierci, dla dobra dziecka”.

abp Stanisław Wielgus

Dzisiaj, Droga Mamo,

masz twarz uśmiechniętą-

niechaj przez rok cały

trwa to Twoje święto!

fragment wiersza “Bukiecik dla Mamy”

Włodzimierz Ścisłowski

INFORMACJE

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM 

pod hasłem

“LUBIMY CZYTAĆ POLSKICH AUTORÓW”

Czytanie zaspokaja potrzebę bliskości i miłości, uczy języka i myślenia, rozwija wiedzę, wyobraźnię i wrażliwość moralną, jest najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka. A do tego jest proste, tanie, dostępne dla każdego i dzieci je uwielbiają! Rodzice i inni dorośli mają prawdziwą moc sprawczą ─ czytając dziecku 20 minut dziennie, codziennie, wychowują czytelnika i dają mu szansę na lepsze życie, bowiem czytelnicy stale poszerzają swoją wiedzę, zarabiają więcej, żyją zdrowiej, a nawet dłużej, gdyż podejmują mądrzejsze decyzje.*

Biblioteka Publiczna Gminy Niegowa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niegowie czytają online!

Startujemy 26 maja!

Zapraszamy do słuchania i oglądania!

 

 

 

Znajdziesz nas!

 

 

* Z wykładu Jima Trelease’a, autora „The Read-Aloud Handbook”, wygłoszonego na Finale kampanii „Cala Polska czyta dzieciom”.

INFORMACJE

ACADEMICA dostępna w Naszej Bibliotece!

Biblioteka Publiczna Gminy Niegowa dołączyła do bibliotek należących do systemu Academica. 
Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej.
To dostęp do 3 416 671 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.
Publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń https://academica.edu.pl/

są dostępne wyłącznie na wydzielonym terminalu w Bibliotece Publicznej Gminy Niegowa w godzinach otwarcia placówki.

Zachęcamy do korzystania!

Do pobrania:

 

INFORMACJE

Nowa usługa – Książka na telefon!

“Książka na telefon”- dostawa do domu Czytelnika!

W Bibliotece Publicznej Gminy Niegowa można wypożyczyć książki dzwoniąc pod numer 34 315 10 72, a bibliotekarze zajmą się ich dostarczeniem. Wybrane pozycje z księgozbioru biblioteki zamawiać można od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia biblioteki.

Z usługi „Książka na telefon” mogą korzystać mieszkańcy Gminy Niegowa – osoby starsze i niepełnosprawne, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do biblioteki z uwagi na wiek, stopień niepełnosprawności fizycznej lub długotrwałej choroby. Usługa dostawy książek do domu Czytelnika i ich odbioru jest bezpłatna.

Link do regulaminu https://bibliotekaniegowa.pl/ksiazka-na-telefon/

Zachęcamy do korzystania z oferty!

INFORMACJE

Tydzień Bibliotek 8-15 Maj

W dniach 8-15 maja 2021, osiemnasty raz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek.
W tym roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem “Znajdziesz mnie w bibliotece” 
Historia Święta

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.

Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.

Od początku akcji Tydzień Bibliotek, które realizują biblioteki wszystkich typów z całej Polski, towarzyszy konkurs, najpierw na najlepszy projekt programu (2004-2005), następnie na najlepszy program a od X edycji (2013) na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.

Troszkę młodszy jest konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek, który swoją pierwsza odsłonę miał w 2006 r. a w latach 2011-2018 był rozstrzygany głosami Internautów.

Znajdziesz nas!

INFORMACJE

8 Maj Dzień Bibliotekarza i Bibliotek!

Z okazji zbliżającego się Dnia Bibliotekarza i Bibliotek życzymy wszystkim pracownikom tych magicznych miejsc – aby praca przynosiła codziennie radość, a misja upowszechniania czytelnictwa i wiedzy przynosiła satysfakcję. Samych pełnych regałów i zadowolonych czytelników!

INFORMACJE

Funkcjonowanie Biblioteki od 4 maja!

Drodzy Czytelnicy!

Informujemy, że w bibliotece obowiązuje limit osób równocześnie przebywających na terenie wypożyczalni tj. nie więcej niż 1 osoba na 15 m. kw. z wyłączeniem bibliotekarzy.

Biblioteka Publiczna Gminy Niegowa 4 osoby

Filia w Sokolnikach 3 osoby

  • Podczas pobytu w bibliotece obowiązkowe jest dla użytkowników i bibliotekarzy zakrywanie nosa i ust poprzez użycie tylko maseczek oraz dezynfekowanie rąk przed wejściem do budynku.
  • Po przyjęciu zwracanych książek od użytkownika pracownicy każdorazowo dezynfekują blat, na którym leżały książki.
  • Książki będą odkładane na okres 3 dni na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy. Po upływie wyznaczonego terminu zostaną włączone do księgozbioru.
  • Pomieszczenie biblioteki będzie regularnie wietrzone i dezynfekowane (blat lady bibliotecznej, klamki, stanowiska komputerowe, urządzenia wielofunkcyjne i inne używane przedmioty).

Wszystkie wprowadzone zasady mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno czytelnikom, jak i pracownikom. Biblioteka dokłada wszelkich starań, aby korzystanie z usług biblioteki w tym wyjątkowym czasie przebiegało sprawnie i bez zakłóceń.