Relacja ze spotkania autorskiego z Panem Zbigniewem Kołba
W dniu 17 maja 2022 roku odbyły się dwa spotkania autorskie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Niegowie z klas I-VI. Naszym gościem był Pan Zbigniew Kołba – pisarz, fizjoterapeuta, autor książek “Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, “Krioterapia. To warto wiedzieć”.
Tematem spotkania dla uczniów z klas I-III było Znaczenie czytania w poznawaniu otoczenia, na podstawie książki “Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Dla uczniów z klas IV-VI omówiony został temat Profilaktyki uzależnień.
“Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” to książka opowiadająca o przygodach chłopca Piotrusia podczas jego wakacyjnego pobytu u dziadka. Zawiera dużo zdjęć i rysunków mówiących o przeżyciach bohatera. Książka ma też charakter edukacyjny – wskazuje jak poprzez zabawę dziecko może nauczyć się kontaktu z mapą. Książka zawiera mapy z terenów gminnych z ciekawymi nazwami miejscowości np.: Jeże, Kokoszka, Rogi, Mrówki, Pieczarki, Misie z krótkim ich opisem. Autor umieścił na początku książki bardzo mądre motto: “Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”, które było odczytane przez chętne dzieci.
Nawiązując do motta autor zachęcał uczestników do czytania książek, zgłębiania zawartej w niej wiedzy, dawał wskazówki jak się uczyć, żeby się nauczyć. Zwrócił uwagę jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu pełni odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie oraz ruch na świeżym powietrzu. Przekonywał swoich słuchaczy do tego, że czytanie książek jest doskonałym zamiennikiem dla wieczornego przesiadywania przed ekranem komputera czy smartfona. Działa relaksująco, wzbogaca słownictwo oraz wiedzę a także rozwija wyobraźnię i pozwala oderwać się od szarej codzienności. W trakcie spotkania Pan Zbigniew wielokrotnie promował zdrowy styl życia, poszerzał wiedzę dzieci na temat uzależnień. Podkreślał, że książka jest m.in. pokarmem dla umysłu, że kto czyta żyje podwójnie.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniach, trafnie odpowiadały na wszystkie zadawane pytania.
Książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, a także “Krioterapia. To warto wiedzieć” Pana Zbigniewa Kołba dostępne są w naszej bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania.
Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu spotkań autorskich:
Wójtowi Gminy Niegowa Panu Mariuszowi Rembak
Pełnomocnikowi Wójta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii Pani Małgorzacie Gocył
Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Niegowie Panu Leszkowi Kaweckiemu.
Fotorelacja
Zajęcia dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach

“Legenda o smoku wawelskim” – spotkanie z baśnią
13 maja 2022 roku gościliśmy najmłodszą grupę przedszkolną “Krasnoludki”. Dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarzy, a także wysłuchały baśni pt. “Legenda o smoku wawelskim” zaprezentowaną za pomocą teatrzyku Kamishibai. Zajęciom towarzyszyły: quizz, zagadki, labirynt, układanie puzzli.
Dziękujemy za miło spędzony czas i zapraszamy ponownie:)
Fotorelacja
Wizyta dzieci z Przedszkola Publicznego z Niegowy
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w dniu 12 maja 2022 roku naszą bibliotekę odwiedziła grupa “Misie” (4-5 latki) pod opieką wychowawców. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki, dowiedziały się o budowie książki oraz poznały zasady ich traktowania. Za pomocą teatrzyku Kamishibai z zaciekawieniem wysłuchały baśni pt. ” O wilku i siedmiu koźlątkach”.
Z dużym zaangażowaniem dzieci wykonały wszystkie zadania zlecone przez bibliotekarzy m.in. puzzle, labirynt.
Dzieci zostały również poinformowane o projekcie realizowanym w naszej bibliotece “Mała książka – wielki człowiek”, do którego zachęcamy. Szczegóły http://wielki-czlowiek.pl/przedszkolaki/
Dziękujemy i zapraszamy!
Fotorelacja
Spotkanie autorskie – Zbigniew Kołba
“Spotkanie z baśnią – Kot w butach”
Spotkanie z baśnią – wizyta przedszkolaków
Rozpoczynamy XIX Tydzień Bibliotek!
Tydzień Bibliotek 2022 – “Biblioteka – świat w jednym miejscu”
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.
W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.
Mała Książka – Wielki Człowiek!
